ABC inwestowania

Home / ABC inwestowania

ABC inwestowania w nieruchomości zagranicą

Jednym z interesujących sposobów na bezpieczne lokowanie kapitału jest zakup nieruchomości za granicą. Jest to sposób, po który coraz chętniej sięgają Polacy. Chcąc zainwestować w nieruchomości za granicą należy zadać sobie kilka pytań, odpowiedzi na które mogą okazać się kluczowe dla powodzenia całej inwestycji.

W nieruchomości w jakim kraju najlepiej zainwestować?

Wybierając kraj, w którym chcemy zainwestować należy przede wszystkim zdecydować się na rodzaj inwestycji jakie będziemy podejmować. Czy mamy zamiar kupić budynek lub też piętro w biurowcu – wówczas lepszym rozwiązaniem będzie zakup nieruchomości w stolicy jakiegoś kraju lub też w dużym centrum biznesowym. Czy może będą to apartamenty mieszkalne lub pod wynajem, wówczas należy wybrać lokalizację atrakcyjną turystycznie. Od czasu kryzysu jaki przeżył hiszpański rynek nieruchomości, lokale oferowane w tym kraju stały się bardzo atrakcyjne dla polskich inwestorów. Szczególnie atrakcyjną lokalizacją jest jedna z hiszpańskich wysp – Teneryfa. Ceny działek i mieszkań na Teneryfie stale rosną, a sama wyspa cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów, co sprawia, że zakup nieruchomości tam, z pewnością będzie doskonałą decyzją inwestycyjną.

Inwestycja w gotowe nieruchomości czy działkę budowlaną?

Znaczna część inwestorów wybiera gotowe nieruchomości – taki wybór będzie również dobrym wyjściem jeśli obierzemy jako miejsce inwestycji Teneryfę. Dzięki temu inwestor ma pewność co do lokalu, który kupuje. Nie musi obwiać się, że deweloper upadnie, czy też okaże się niewiarygodny, nie ma też konieczności doglądania ekipy budowlanej w razie podjęcia decyzji o samodzielnej budowie. Na Teneryfie można znaleźć wiele zachwycających swoim designem nieruchomości, które z pewnością przypadną do gustu inwestorom.

Czy prawo danego kraju pozwala na swobodny obrót nieruchomościami?

Należy pamiętać, że prawo w niektórych krajach uniemożliwia inwestorom z zagranicy swobodny obrót nieruchomościami, dlatego przed podjęciem decyzji inwestycyjnej warto zorientować się w przepisach lokalnego prawa. Warto zatem rozglądać się za możliwościami inwestycyjnymi w obrębie Unii Europejskiej, bowiem prawo wspólnotowe może wiele ułatwić Polakom jako członkom Unii – z tego też powodu hiszpańskie posiadłości na Teneryfie mogą być atrakcyjne dla inwestorów.

 Czy znam kulturę kraju, w którym inwestuje?

Kultura każdego kraju jest nieco inna, wiąże się to również z kwestiami kontaktów biznesowych oraz samego mieszkania i kontaktów z mieszkańcami danego terytorium. W związku z tym na początek dobrze jest rozpoczynać inwestycje w nieruchomości w krajach o podobnej kulturze do kraju rodzimego. Dzięki temu można uniknąć szoku kulturowego wynikającego z różnic w kulturze. Z tego też powodu należy poznać kraj, w którym inwestycje planujemy podjąć.

Wszystkie te pytania należy zadać sobie zanim rozpoczniemy poszukiwania zagranicznego rynku nieruchomości, na którym rozpoczniemy inwestycje.